S kytarou napříč historií

28.04.2014 07:54

Jan Krejča / Jan Žamboch - spustit debatu

S kytarou napříč historií je téma debatního cyklu Tajemství tónů, přinášející možnost nahlédnout na vývoj tohoto strunného nástroje.
Pozvání do Debatního klubu přijal Jan Krejča, který studoval nejprve hru na renesanční loutnu pod vedením Rudolfa Měřinského a poté, již jako samouk, rozšířil svůj zájem o teorbu a barokní kytaru. Zúčastnil se četných interpretačních kurzů pod vedením Evangeliny Mascardi, Hopkinsona Smithe, Lyndy Sayce, Jacoba Lindberga a dalších. Jako hráč bassa continua spolupracuje s mnoha domácími a zahraničními soubory například Collegium Marianum, Collegium 1704, Ensemble Tourbillon, Capella Regia, Societas Incognitorum, Ritornello, Verba Chordis, Musica Florea, Harmonologia a dalšími. Pravidelně hraje na festivalech Pražské jaro, Pražský podzim, Concentus Moraviae, Svatováclavské slavnosti, Haydnova Lukavice, Letní slavnosti staré hudby a podobně.
Druhým hostem je Jan Žamboch, kytarista neobávající se neprozkoumaných možností, jak nástroj rozeznít. Zakladatel skupiny Žamboši, člen písničkářské trojky Spolu. Je držitelem ceny Anděl z let 2006 a 2009, a vítězem slovenské Gitariády. V roce 2013 natáčel sólový projekt Guitar & Forest, kdy si dal za cíl nahrát každý měsíc jednu instrumentální kytarovou skladbu, každou v druhově jiném lese...
 
Zde je několik odkazů na videa přímo i nepřímo související s debatou:

Folon Acoustic LIVE by Salif Keita 
Boubacar Traoré-KarKar - Je Chanterai Pour Toi
Baba Salah - Sabou Irkoï 

Paco de lucia - flamenco Carlos Saura 
Anouar Brahem Quartet - The astounding eyes of Rita
Le trio joubran - masar
Steve Vai - "Tender Surrender"
Joe Satriani - Summer Song