Norbert Heller / Shoko Kono - Hammerklavier

04.12.2014 02:13

Norbert Heller / Shoko Kono - spustit debatu
Ve státním zámku Libochovice, perle nad Ohří, je umístěn vzácný exponát hammerklavieru z dílny vídeňského stavitele Conrada Grafa jehož vznik je datovaný do období ranného romantismu skladatele Franze Schuberta, který na nástroj umístěný v prostorách libochovického zámku mohl i osobně hrát. A právě hammerklavier je se stal hlavním motivem setkání dvou hudebníků.
Norbert Heller studoval u prof. Ivana Moravce a prof. Jana Panenky na Akademii múzických umění v Praze. Komorní hru studoval u prof. Josefa Vlacha. Koncertuje v mnoha zemích Evropy, ale také v USA (New York, Chicago, Washington D.C., Phoenix), Japonsku (Nagoya, Osaka, Tokyo - Casals Hall). Jeho bohatá diskografie obsahuje tituly z tvorby Beethovena, Brahmse, Smetany, Šostakoviče, Musorgského.
Shoko Kono studovala klavír na vysoké škole TOHO GAKUEN COLLEGE OF DRAMA AND MUSIC v Tokiu v Japonsku, Pražské konzervatoři a Mezinárodní konzervatoři v Praze. Účastnila se také klavírních kurzů na akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě a na Hochschule für Music ve Freiburgu. Nyní studuje dál na Ostravské univerzitě v Ostravě. Má za sebou celou řadu koncertů jak v Japonsku, v Polsku, tak i v České republice.
Norbert Heller zorganizoval natáčení v Libochovickém zámku proto, aby umožnil své japonské kolegyni poprvé v životě si vyzkoušet hru na originální historický nástroj a zároveň je připraven i moderní klavír z důvodu možného srovnání.
Tímto zároveň děkujeme státnímu zámku Libochovice a jeho kastelánovi za laskavé svolení k natáčení v prostorách zámku a umožnění použití historického exponátu hammerklavieru Konrada Grafa. Dále děkujeme Jiřímu Rehwaldovi za ladění nástroje a technický servis.